A teljes Élet-út

Folyamatos fejlődés egy életen át

Van kedved visszatekintve végigjárni teljes életutad állomásait? Erik Erikson fejlődéselméletének lépcsőin felfelé lépkedve járod az UTADAT, megtapasztalva, átszínezve újra értelmezni élettörténeted eseményeit,

1. Bizalom vagy bizalmatlanság

Az eriksoni modellben az első szakasz a csecsemőkor alapvető szükségleteihez kapcsolódik. Nemrégen megszületett gyermekként a szüleidnek, első sorban az édesanyádnak vagy kiszolgáltatva. A vele való kapcsolatod határozza meg a későbbi bizalom kialakulását. Ha a szüleid nem képesek alapvető szükségleteidet kielégíteni, annak későbbi életed során bizalmatlanság lesz az eredménye.

Ez a világgal, másokkal szembeni bizalmatlanság pedig frusztrációhoz, gyanakváshoz, önbizalomhiányhoz vezet. Ha a szükségleteid kielégítés megfelelő, akkor gyermeként megtanulsz bízni a körülötted lévőkben, amit később kiterjesztesz majd másokra, valamint az egész világra is.

2. Önállóság vagy szégyen és kétely

Ez az az időszak, amikor a mozgásod fejlődésével kitárul előtted a világ: megtanulsz előbb kúszni-mászni, majd járni, egyre messzebb merészkedsz anyától és apától. Édesapád is egyre többet van jelen az életedben, már nem “lógsz” mindig édesanyádon. Ők ketten, vagy akik szüleid helyett jelen voltak az életedben, adják neked a biztonságot. Ez az a biztonságos hely, ahonnan elindulhatsz felfedező utakra, amikben megtapasztalhatod a saját akaratod, azt, hogy független, külön lény vagy a szüleidtől. 

Emellett megtanulod a szobatisztaságot is. Ez az első lépés saját önállóságod kialakításában. Ebben segít neked a szüleid türelme, bíztatása, bátorítása mindabban, amit már képes vagy megtenni. Így szerzed meg az én-erőt.
Ha a szüleid túl korán vagy túl sokat követeltek tőled, vagy pont ellenkezőleg, nem engedték, hogy saját erődet használva cselekedj, mert óvtak, vagy egyszerűen nem értették meg, hogy mire vagy képes, akkor az számodra a szégyen és kétség érzését hozhatta, én-erő helyett az én-gyengeséget.

3. Kezdeményezés vagy bűntudat

Az előző szakaszban beindult felfedezések nyomán elkezded megérteni a körülötted lévő világot és saját magad. Eddig l’ art pour l’ art ismerkedtél a környezeteddel, próbálgattad saját magad. Ebben a szakaszban már célod van, tervezel, használod az előző szakaszban megszerzett akaratodat. Megtapasztalod, hogy nem minden sikerülhet, illetve találkozol a környezet rosszallásával, ami a bűntudat érzését ébreszti fel benned.
Ha a szülők, óvodai gondozók bátorítanak, támogatnak téged, segítik, hogy reális célokat válassz, akkor szívesen fogsz kezdeményezni, és tovább erősödik a függetlenséged.

Ha a szülők, gondozók terveidet, cselekedeteidet nem támogatják, lenézik, degradálják, a bűntudat érzését keltik benned az autonóm törekvéseid miatt.

A 2, és 3. szakasznak a legfőbb témája, hogy kilépsz az anyával való szimbiotikus létből és megtanulod, hogy te különálló, független lény vagy saját akarattal, céllal. Emellett megtanulod azt is, hogy nem minden vágyad teljesül, és nem vagy képes mindent egyedül megtenni, van, amihez segítségre van szükséged.

4. Teljesítmény vagy kisebbrendűség

Ebben a korban egyre inkább észreveszed, hogy egyéni vagy, különbözöl másoktól. Fontos számodra, hogy elismerjenek, hogy jó legyél, jól csináld a feladataidat. Megtanulod a szabályokat, ami szerint elvárják, hogy élj, legyenek azok az udvariasság szabályai, egy iskola működési rendje, vagy akár egy csapatsport szabályrendszere. Megtanulod, hogy működj együtt a családodon kívüli emberekkel, és azt is, hogy megoszthatod másokkal, ami a tiéd: az uzsonnádat, egy élményedet, vagy a kedvenc könyvedet. Ekkor kezded az általános iskolát, megtanulsz írni, olvasni, és még számos új készséget sajátítasz el. Felfedezed a világ ok-okozati rendszerét, a kulturális és egyéni különbségeket magad körül. Megtanulod a morális értékeket és a sajátoddá teszed.

Erikson szerint ideális állapotban ez a korszak rengeteg lehetőséget ad neked, hogy a szülők, tanárok, kortársak elismerjenek téged. Ha bátorítanak, hogy csinálj dolgokat és utána megdicsérnek az elért eredményeidért, akkor azt fogod érezni, hogy egyre több dologra képes vagy. Hatni tudsz, és teremteni. Rájössz, megtapasztalod, hogy megvan a kitartó munkának a jutalma, ami még édesebb is, mint az azonnali élvezetek.
Ezzel szemben, ha nem kapsz dicséretet, büntetnek, esetleg kifiguráznak téged vagy a teljesítményed, akkor kialakul benned a kisebbrendűségi érzés saját képességeid kapcsán.

5. Én-azonosság vagy zavar életed fontos szerepeiben

Ez a serdülőkor időszaka. Most az egyik legfontosabb az, hogy milyennek lát téged a környezeted. Itt a gyermekkor és a felnőttkor határvidékén próbálgatni kezdesz különböző szerepeket, kísérletezel, hogy “milyen is vagyok én,”, “ki vagyok én?”, „hogyan illek bele ebbe a világba?”. Végül a kísérletezés eredményeként kialakul benned az identitás érzése azzal kapcsolatban, hogy ki vagy te és merre tart az életed. 

Erikson erre az identitáskrízis kifejezést használta. Ez egy olyan fordulópont a te és más emberek fejlődésében, ahol a korábbi élmények és tapasztalatok, valamint jövőbeli elvárások által kialakul, hogy  azzá válsz-e, amit a társadalom elvár tőled, vagy akivé te magad szeretnél válni. 

6. Jól működő emberi kapcsolatok vagy magány

A frissen kialakult identitásoddal, fiatal felnőttként már nem akarsz  kilógni a sorból. Itt az ideje a hosszú távú elköteleződéseknek, mint párkapcsolatok, barátságok, házasság vagy hivatás. Valószínű, hogy te is félsz a visszautasítástól, hiszen az fájdalmas.

 Mégis, ha identitásod stabil, készen állsz, képes vagy intim vagy kölcsönös kapcsolatok kialakítására (közeli barátságok, szerelmek, házasság), ahol tudatosan lépsz olyan kompromisszumokra, amiket ezek hosszú távon megkívánnak. Ha nem tudod ezeket a kapcsolatokat kialakítani, intimitás helyett elszigetelődsz, magányos leszel. 

7. Értékteremtés vagy megrekedés

Ez a szint a családalapítás, gyermeknevelés után arról szól, hogy egyéni életedben milyen értéket teremtesz vagy teremtettél, amit az utódaidnak, a társadalomnak, az egész világnak adsz tovább. Mi olyat tudsz alkotni, ami fennmarad utánad? Megnyilvánulhat ez a hivatásodban, lehet ez jótékonysági munka, bármilyen alkotás. Ezen időszakban abban fejlődhetsz, az a feladatod, hogy segítsd azt a közösséget, amihez tartozol, tágabb értelemben az egész emberiséget, segítsd az elkövetkezendő generációkat. Olyan módon, ami a te képességeidből, tehetségedből fakad. Amennyiben ez sikerül, akkor jutalmul megkapod az a jóleső megelégedettséget, hogy gondoskodtál az utódokról, tettél a közösségedért.

Hasznos életet élsz önmagad és a környezeted javára is.
Ha ezzel ellentétesen élsz, mert pusztán én-központú ember vagy, nem tudsz vagy nem akarsz segíteni a társadalom jobbá tételében, eljön az a pillanat, amikor az életed kiüresedik, azt érzed, valami hiányzik, nincs értelme annak, amit csinálsz. Megrekedtél, ördögi körbe kerültél, nem látod, merre is mehetne tovább az életed. 

Ehhez a szakaszhoz kapcsolódik az “életközepi válság”, életed újra értékelésének ideje, hogy mit is tettél le az asztalra, s mi az, amit még változtathatsz, megtehetsz.

8. Teljesség vagy kétségbeesés

Ahogy a tested megöregszik, fizikai esetleg szellemi képességeid is csökkennek, megváltoznak, az életed lelassul. Visszavonulsz a mindennapok forgatagától, más szemszögből nézel az életre. Ez a visszatekintés ideje:

  • Milyen volt az életem? Sikeres? Teljes?
  • Elvégeztem a feladatom?

Ha úgy érzed, igen, kifejlődik benned az integritás érzése.

 Ha úgy látod, sikertelen voltál, kudarcot vallottál, akkor elégedetlen leszel, akár kétségbeesett is, ami depresszióhoz is vezethet.
Fontos, hogy attól, hogy te esetleg sikertelennek értékeled az életed, még nem jelenti azt, hogy az valóban az is volt.
Ez a visszatekintő szakasz életkortól függetlenül is megjelenhet, ha valamilyen okból úgy érzed, az életed a végéhez közeledik.

MÚLTIDÉZŐ: 3 részes minikurzus

Egy vidám vagy szomorú történet a múltadból

Egy kellemes utazás önmagad belső világába

Kreativitás, játék, felfedezés, élményszerű formában

Tapasztalat, új nézőpontok, új lehetőségek

Van olyan emléked a múltadból, amire szívesen emlékszel és átélnéd újra, hogy még emlékezetsebbé tedd? Vagy esetleg őrzöl egy történetet az életedből, ami régóta kísért és szeretnéd könnyebbé tenni, újraértékelni?

Tarts velünk ezen a 3 lépéses minikurzuson és merülj el önmagad belső világában. Kóstolj bele az emlékekkel való munkába, kérd a leckéket most!

Copyright 2024 © Póth Péter

Köszi a bizalmat!

Nézd meg az emailcímedet, hamarosan érkezik az első feladat.