Nemrég kiraktam az Életem Könyve Facebook oldalunkra egy kimondottan provokatívnak szánt kérdést:

Van-e személyiségfejlődés 60 év felett?


Érkezett egy hozzászólás, miszerint a személyiségfejlődés nagyjából 6-7 éves korban befejeződik és utána maximum némi finomításra, önismeretre van lehetőségünk a következő 60-90 évben.

Erre reagálok az alábbiakban.

Mielőtt részletesebben kifejteném, mit mond erről a fejlődéspszichológia, illetve a témával foglalkozó szakemberek, meghívlak egy gondolatkísérletre: ülj le kedvenc foteledbe, helyezkedj el annyira kényelmesen, ahogyan az most lehetséges.
Ha ez megtörtént, indulj el egy képzeletbeli időutazásra múltad távoli tájaira, gyermekkorod világába.

Próbáld belső világod színpadán megjeleníteni 6-7 éves kori önmagad. Valószínűleg ebben az életkorban mentél először iskolába, ismerkedtél a betűkkel, az írással, az olvasással. Bekerültél egy új közösségbe, elkezdtél rendszeresen tanulni, új szabályokat, normákat, kereteket megtapasztalni.
Lehet homályos, távoli ez a kép, vagy épp csak egy bizonytalan érzés, távoli belső hang bukkan fel.
Ha rátaláltál a 6-7 éves gyerekkori önmagadra, akkor mindössze azt kérem, hogy legyél együtt vele egy ideig, majd tedd fel a kérdést:

– Az akkori önmagam teljes egészében kész „ÉN” volt már, vagy változott az eltelt évtizedek során?
– Van-e olyan részem, ami az akkori énemben még nem volt jelen?

Szánj annyi időt ezekre a kérdésekre, amennyit most megengedhetsz magadnak, amennyit kényelmesnek érzel.

  • Az akkori önmagam teljes egészében kész „ÉN” volt már, vagy változott az eltelt évtizedek során?
  • Van-e olyan részem, ami az akkori énemben még nem volt jelen?

Szánj annyi időt ezekre a kérdésekre, amennyit most megengedhetsz magadnak, amennyit kényelmesnek érzel.
Kíváncsiak vagyunk rá, mi a TE válaszod, élményed, megélésed ezzel kapcsolatban és megtisztelsz minket, ha ezt megosztod velünk.

Nézzük meg, mit mondanak erről azok a szakemberek, akik komoly tudományos munkássággal rendelkeznek a fejlődéspszichológia területén.

Kezdjük a személyiség fogalmával:

William Stern definíciója: Az egyénre jellemző viselkedési, gondolkodási és érzésminta, ami állandósultan és ezzel együtt egyedien jellemzi magát az egyént.

G.W: Allport szerint: A személyiség különböző testi és lelki tulajdonságok dinamikus és egységes egésze, mely az embert megismételhetetlenné teszi, megkülönbözteti, meghatározza viselkedését és gondolkodását.

/Forrás: Wikipédia: https://hu.wikipedia.org/wiki/Szemelyiseg /

Tehát a szeméyiségünkben megtaláhatóak viselkedési, gondolkodási és érzés minták, testi és lelki tulajdonságok, amik egyben egyedivé is tesznek bennünket.

Ken Wilber a megalkotója az integrál szemléletnek, az integrál pszichológiának. Számos tudós, szakember elméleteit, gondolatait tanulmányozva, vizsgálva hozta ezeket egységes rendszerbe, melynek egyik ága a fejlődésvonalak rendszere.  A fejlődésvonalak  életünk különböző területeit ölelik fel. Ilyenek pl:
– szükségletek
– erkölcs
– világnézet
– énfejlődés
– pszichoszociális fejelődés
– pszichoszexuális fejlődés
– emberi kapcsolatok
– spiritualitás

Ha a fejlődésvonal kifejezés idegen, behozom ide az intelligenciát, mely gyakorlatilag a fejlődésvonalakkal analóg. Intelligenciából is sokfélét ismerünk, a legismertebb az, amit IQ-nak nevezünk, a racionális gondolkodás képessége, aztán az érzelmi intelligencia, az EQ, ami manapság slágertéma. Emellett van mozgásos, zenei, logikai-matematikai, interperszonális -azaz kapcsolati- intelligencia. És a sornak itt nincs még vége. 

A fentebb felsorolt fejlődésvonalak vagy intelligencia fajták  mindegyike megtalálható életünkben. Nem egyformán fejlődünk az egyes területeken, így, ha grafikonban ábrázolnánk a pillanatnyi fejlettségi állapotunkat, különböző magasságú oszlopokat kapnánk. 

Az egyes fejlődésvonalak életkorra lebontva mutatják, milyen szinteken haladunk végig életünk során.

Álljon itt néhány példa a különböző intelligenciákra:

Az Életem Könyve kurzus alapjául Eric Ericson élethosszig tartó fejlődési modellje szolgál. Ez az integrál pszichológiában a pszichoszociális fejlődésvonal. Ennek leírását megtalálod ezen a linken: https://eletemkonyve.hu/teljes-elet-ut/

Ez a modell már önmagában szélesre nyitja a továbblépés, önmeghaladás lehetőségét a teljes életút során és kiemelt figyelmet szentel az időskori én-integrációnak, egyszerűbben megfogalmazva talán életbölcsességnek hívható fejlődési szintnek.

Erre a szintre kizárólag életünk 60 év feletti szakaszában juthatunk el, összerakva a „Nagy Képet”, megbékélve önmagunkkal, az élettel és a világgal.

Erről sok anyagot találhatsz a weboldalunkon.

Nézzünk most körül, vajon milyen más fejlődési vonalakon, intelligenciákban tudod még fejleszteni a személyiséged felnőttként.

Pszichoszexuális fejlődésvonal, szexuális intelligencia:

A Freud-i szexuális fejlődési modellben  most koncentráljunk a nyitókérdésben szereplő 6 éves korra.  Freud szerint  6-12 éves életkorban a látencia időszaka van, vagyis a szexualitás rejtett-rejtőzködő, ekkor éppen háttérbe szorul. Majd ezt követően, kb 12 éves kortól ébred fel újra a vágy és kerül sor a felnőttkori érett szexualitás kialakulására.

Emellett újabb és újabb elméletek jelentek már meg ebben a témában, ami alapján a szexualitás fejlődése nem ér véget a felnőttkor kezdetén, hanem továbbfejleszthető és lényegesen élményteljesebbé, örömtelibbé válhat az évek során.


Ez alapján személyiségünk szexualitással kapcsolatos része fejlődik 6 éves korunk után is.

Emberi kapcsolatok fejlődésvonal, interperszonális intelligencia:

Való igaz, ezen a területen a leginkább meghatározó mintáid 6 éves kor előtt, a szüleiddel, elsőként is édesanyáddal való kapcsolatból származnak. Ha az rendben volt, édesanyád elég jó anyaként megfelelő módon, szeretetteljesen kapcsolódott hozzád, akkor hasonló alapvető mintával fogsz elindulni az életben.


Az is lehet, hogy ez nem így van. A statisztikák alapján nagyon magas azoknak a száma, akik valamilyen kapcsolódási problémával küzdenek. És ez nem csak a másokhoz, hanem sokszor a saját magamhoz, saját belső világomhoz való kapcsolódási problémát jelenthet.
A jó hír az, hogy ha van gondod a kapcsolódással akár másokkal, akár magaddal, akkor ezen dolgozhatsz, ezt a mintát alakíthatod, újraírhatod.


Könnyű? Egyáltalán nem. sok munkát, időt, türelmet, kitartást igényel.


Lehetséges? IGEN!


Szóval ezen a területen is tudod alakítani a személyiségedet.

Érzelmi intelligencia

Avagy a mostanság sokat emlegetett EQ.
Ez ma egy sláger témának számít, lassan többet emlegetik, mint az IQ-t, a racionális, logikus gondolkodás képességét.

Valóban érzelmileg teljesen kiforrott, véglegesnek tekinthető személyiség lenne egy 6-7 éves gyerek? Az agytudomány legújabb kutatásai alapján az érzelmi kontrollért főként felelős homloklebeny fejlődése kb. 21 éves korra fejeződik be. Gondolj csak önmagadra, vagy gyermeked, unokád kamaszkorára: valódi érzelmi hullámvasút, és akkor ezt nagyon finoman fogalmaztam meg.

Érzed, hogy itt is van változás, fejlődés 6 éves kor után?

Spirituális fejlődésvonal vagy spirituális intelligencia

Hogyan van benned az önmagadat meghaladó, saját lényeden, életeden túlmutató dolgokhoz való kapcsolódás?
Lehet, ez a kérdés nem szólít meg téged és az is lehet, ez áll az életed középpontjában, ez egy fő szervező erő.

Ha az utóbbi igaz rád, akkor azt kérdezem: vajon mikor volt az első olyan élményed, tapasztalatod, ami ezt az utat megmutatta neked?

Ezen a területen biztosan nyitva állnak a kapuk a fejlődés lehetősége előtt egész életed során. Nagyon sokan kimondottan életük második felében indulnak el ezen az úton, kifejlesztve, kiteljesítve személyiségüknek spirituális oldalát.

Énfejlődés, énkép fejlődésvonal: Hogyan látod önmagad?

Hogyan a válaszolnál erre a kérdésre: Mondd meg nekem, ki vagy TE?
Ezt a kérdést többször feltesszük magunknak életünk folyamán, főként akkor, amikor nehéz életszakaszon, kríziseken megyünk keresztül. Amikor „sötétlő” erdőben találjuk magunkat, eltévedve életünk rengetegében, elveszítve a „helyes utat”.

Valószínű, neked is segített ez a kérdés, hogy visszatalálj önmagadhoz, segített, hogy megtaláld a sötétségből a világosság felé vezető ösvényt.

Talán még emlékszel rá, hányféle választ adtál már erre a kérdésre. Mert bizony ez is szerves része a személyiségednek, ahogyan önmagad látod.

Reméljük, sikerült felvillantanunk előtted a személyiség néhány olyan dimenzióját, ami nem véglegesen lezárt történet, hanem nyitott, újraírható fejezet életed könyvében.

Talán most azt gondolod: szép az elmélet, de mit kezdjek én mindezzel?


Erre is van egy válaszunk: csatlakozz hozzánk a hamarosan induló Életem Könyve kurzusra és 3 hónapon keresztül közösen fogunk dolgozni azon, hogyan van jelen mindez a TE életedben, mit és hogyan válthatsz valóra a benned rejlő lehetőségek közül.

Barbara

Péter

Baráti üdvözlettel:

Barbara & Péter

Tetszett a cikk? Szólj hozzá a Facebookon keresztül:

Szólj hozzá!

Copyright 2024 © Póth Péter